Rozsvietila sa!

Tak sa to podarilo! Kalvária sa v utorok 27.11. po 17,00 hod rozsvietila. Ešte do 13,00 hod nebolo jasné, či sa podujatie nepresunie na iný termín. Počasie bolo nevyspytateľné, hmla sa vznášala tesne nad mestom a nechceli sme sklamať nikoho z pozvaných hostí, z ktorých väčšina cestovala do Štiavnice z iných kútov Slovenska.

Rozhodli sme sa ale spoľahnúť na prozreteľnosť a slávnostné spustenie nasvetlenia nepresúvať. A podarilo sa!

Podujatie začalo symbolickým „zatváraním kaplniek“ na Kalvárii, čím sme ukončili sezónu 2012 a vstúpili do zimného obdobia, kedy sa budeme viac venovať písaniu projektov, vybavovaniu povolení a ďalším administratívnym prácam, na ktoré počas roka nie je toľko času.

Už pred 17,00 hodinou sa na Sládkovičovej ulici začali zhromažďovať ľudia. Po slávnostných príhovoroch predsedu Kalvárskeho fondu Martina Macharika, pani primátorky Mgr. Nadeždy Babjakovej, pána dekana Miloša Pikalu a samozrejme zástupcu generálneho sponzora elektrifikácie zo spoločnosti SSE, pána Jaroslava Hanzela, sme spoločne odpočítali spustenie osvetlenia Horného kostola, ktoré všetci prítomní privítali potleskom.

Ako lákadlo na to, čo bude nasledovať možno už budúci rok, sme pomocou provizórneho osvetlenia demonštrovali nasvietenie ďalších 5 kaplniek pod Horným kostolom.

Veríme, že tento nočný šat najvýznamnejšej Slovenskej kalvárie bude ďalším stimulom nielen pre obnovenie náboženského a kultúrneho života na samotnej Kalvárii, ale prispeje aj k zvýšeniu atraktivity samotného mesta a rozvoju turizmu v regióne.

Viac info aj v článkoch nižšie:

http://www.hlavnespravy.sk/b-stiavnica-nad-kalvariou-sa-od-dnes-vznasa-nasvieteny-horny-kostol/51653/

http://www.ta3.com/clanok/1010340/banska-stiavnica-ma-dalsie-lakadlo-pre-turistov.html

http://cestovanie.sme.sk/c/6618913/na-stiavnickej-kalvarii-nasvietili-horny-kostol.html