Tudták, hogy…?
a selmecbányai kálvária …
- a legimpozánsabb barokk kálvária Közép-Európában
- alapkövét az evangélikusok és katolikusok közösen tették le 1744-ben
- az egyik legrégebbi kálvária Szlovákiában
- képzőművészeti szempontból páratlan barokk építmény a maga nemében
- 1993 óta Selmecbánya történelmi városmagjával együtt rajta van az UNESCO kulturális és természeti világörökségének listáján
- 2007 júniusa óta rajta van A világ száz legveszélyeztetettebb műemlékének listáján, amelyet a New Yorkban működő World Monument Fund hozott létre worldmonumentswatch.org
A zarándoklatokhoz kapcsolódó hagyományok…
Valamikor a zarándoklatok nagyon elterjedtek voltak az egyszerű nép körében és az emberek hasonló nagyszabású zarándokhelyeknek köszönhetően tudták mélyebben megélni kereszténységüket.
A zarándoklat a bánat és megtérés kifejezése volt és minél jobb megélését különböző tanácsok segítették, amelyek közül néhányat itt ismertetünk:
- „Nem illik zarándok embernek búcsú-utján pipázni. Ha pipáját egy-két napra nem tudja elhagyni, hát vétkét el tudja-e örökre?“
- „Nem illik muzsikusoknak pihenő helyen világi nótát fujni.“
- „Nem illik utközben, városban, más processióval találkozván a kereszteket összeértetni, csókoltatni. Mivelhogy Jézus önönmagát meg nem csókolhatja és Őt evvel nem tiszteljük.“
- „Nem illik a gyónószék körül tolakodni, a gyónóhoz közel állani. Lelkedre vedd, ha a gyónó miattad nem meri elmondani vétkeit, és rosszabbul megy haza, mint jött.“
- „Nem illik áldozás után hirtelen fölkelni, netalán kiüssed a pap kezéből a ciboriumot. Várd be, míg a pap 2 lépést elhaladt. ― Ne szorongj, ne tolakodjál, ne furakodjál, hiszen maga a valóságos, igaz, élő Úr Jézus megy előtted s jön hozzád.
- „Tilos és érvénytelen annak a búcsújárása, a ki bűnös módon pörrel, haraggal jött el hazulról. Mindig kérjed házastársad, szülőd engedelmét.“
- „Tilos annak is, a ki otthon adósságait nem akarja törleszteni, sőt most is kölcsön pénzzel jött ide.“
- „Haszontalan annak, a kinek haragosa van otthon, kivel nem akar kibékülni.“
- „Haszontalan annak, a ki igen sok munkát hagyott otthon, és így zavart, rendetlenséget okozott az otthonvalóknak.“
- „Hazamenet vigyázz, el ne fecséreld azt a kincset, melyet sok fáradtsággal, búcsújárással szereztél.“
Az itt ismertetett tanácsok Hídvéghy Árpád bélabányai plébánosnak a selmecbányai kálváriáról írt könyvéből származnak. (Hídvéghy Árpád: A selmeczi kálvária keletkezésének története, mai alakja és ájtatossága. Selmeczbánya, August Joerges özv. és fiai kiadásában, 1901.)